SERVISPORSLIN, 31 delar, "Lila spetsmönstret, Rörstrand, 1800-tal.
1 terrin med fat. 1 mindre terrin. Bringare. 14 uppläggningsfat i 4 storlekar. Cabaretfat. 4 runda fat. 8 skålar. Såsskål.
SLitage. Några med missfärgning. Snarlik ton. Något obetydlig nagg.