Per Daniel Holm

(Sweden, 1835-1903)
Per Daniel Holm
(Sweden, 1835-1903)

PER DANIEL HOLM, olja på pannå.

Molntäckt fjällandskap. Ej signerad. 18 x 32 cm.

Smärre ytrispor.

More information

Holms besökte Jämtland sommaren 1860 och Lappland och Norge somrarna 1861. Lapplandsresan företog han tillsammans med Carl Anton Petterson (1818-1863), inspektör över rikets navigationsskolor och ledamot av Krigsvetenskapsakademien. Expeditionen avsåg att genom astronomiska observationer göra ort- och höjdbestämmelser som underlag för en stor ekonomisk karta. Dittills hade geografisk kunskap om Lapplands inland varit ytterst ofullständig och i många fall felaktig. 1861 års resa företogs till Kvikkjokk och Kamajokk. Ett 20-tal akvareller av Holm utförda under resan återgavs i färglitografier i Pettersons på sin tid högt skattade arbete, Lappland, dess natur och folk, 1861-64. Holm utförde även en plein air studier i olja under resan, bland annat Saggat träsk, Kvikkjokk, daterad 3 augusti 1861, Holms mest kända målning (Nationalmuseum). Holms skisser salufördes aldrig som enskilda konstverk under hans livstid, utan bjöds först ut till försäljning efter hans död (Stockholm, Konstnärshuset, Förteckning öfver Professor P. D. Holms efterlemnade arbeten. Studier och skisser i olja, akvarell och pennteckning, 7-14 november 1903).

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed