VÄGGUR, jugend, 1900-talets början.
Fanerat med lövträ. Beslag av koppar. Urtavla med dekor av fjäril. Pendel finns. Höjd 72 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Smärre repor och märken.