STOLAR, 4, Lindome, sengustavianska, 1800-talets början.

Grå/grönmålade. Genombruten rygg med spjälknippe, rik skuren dekor av bland annat bladstav, vinranka samt kannelerade ben. Lös stoppad sits.

Slitage, repor, torrsprickor och nagg. Smärre komplettering (senare sitsar med fläckar, samtliga med stärkt stolram.

Auction closed
9 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed