Johan Tobias Sergel

(Sweden, 1740-1814)
Johan Tobias Sergel
(Sweden, 1740-1814)

JOHAN TOBIAS SERGEL, efter, gipsmedaljong, 1900-tal.

Diam 64. Bronserad rund ram. Profil i relief föreställande Johan Henrik Kjellgren, (1751–95), poet och litteraturkritiker. Studerade och arbetade på Åbo akademi mellan 1768-1777. Han började arbeta som informatör i Stockholm och blev strax en framstående profil i stadens litterära liv. Slog igenom med hans dikter ”Sinnenas förening” och ”Mina löjen”. Startade Stockholms-Posten tillsammans med Carl Peter Lenngren. Bland några av Kellgrens mer kända verk kan nämnas ”Den nya Skapelsen eller Inbildningens Verld” (1790) "där kärleksupplevelsen väcker fantasin, och därmed världen, till liv" som Lotta Lotass skriver om Kjellgren på Litteraturbanken.

Smärre slitage.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.