Polykrom dekor i form av figurscener samt skrivtecken mot celadon-botten. Diameter 25-25,5 cm.
Smärre slitage. Tillverkningsdefekter. Ett mindre nagg vid ena fatets fotring, sannolikt från tillverkning.