Graverad titelplansch. Samtida helband av pergament.
Slitage, fläckar, bläckanteckningar, de första två sidorna lösa, sex blad i innehållsförteckningen med skador och pappersförlust, smärre insektsangrepp, ej fullständigt genomgången.