SPEGEL, empire, Mathias Wingmark 1802-1810, Göteborgs hallstämpel.
Förgylld och bronserad. Krönets fält med sfinxer. 218 x 90 cm.
Senare spegelglas. Delvis senare bronsering och målning. Smärre repor och märken.