SPELBORD, gustavianskt, 1700-talets slut.

Mönsterlagd fanér, bland annat av mahogny. Rektangulär skiva med rundade hörn. Dekorelement av mässing. Mässingsskodda fötter. Längd 77,5, bredd 76, höjd 72cm.

Bruksslitage. Fanérskador, bortfall. Repor. Renoverat och omarbetat. Troligen senare skiva. Senare mässingsfötter.

Provenance

Kabinettssekreterare och ambassadör Sverker Åström.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed