Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

SOFFBORD, "Triva Dura" (579-serien), Algot Törneman och David Rosén för Nordiska Kompaniet, 1968.

Sign "P Törneman 1964". Stomme i valnöt, ritad av David Rosén.
Emaljsskiva med mönster "Röd kvadrat", ritad av Algot "P" Törneman. L 168, b 58, h 52.
Tillverkat vid NK:s verkstäder i Nyköping. Tillverkades i ek, teak samt valnöt.

Repor, bruksslitage.

Literature

Liknande bord avbildat i Berglund, Erik; Engdal, Sten: "Möbelråd...", Appelbergs, Uppsala, 1961, s 139.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed