STOLAR, 10 st, Gustaviansk stil, Robert Ditzinger AB, Stockholm/Göteborg, 1900-tal.

Stoppad och klädd sits samt ryggbricka, med nedåt avsmalnande och kannelerade ben, skuren dekor av bland annat hörnfleuroner och krönande ros. 2 st märkta med plakett.

Slitage, nagg, repor och färgbortfall. Smärre torrsprickor. Smärre variation i nyans, samt 6 med senare klädsel. Klädsel till sitsar medföljer separat (till de resterande 4). En stol med skadad klädsel vid ryggbricka.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed