PEHR HÖRBERG, olja på duk, signerad och otydligt daterad.
"Kristus i Getsemane". 50 x 67 cm.
Repor. Krackelyr. Smärre färgbortfall. Några retuscher.
Bukowskis Auktioner år 1886. Katalog 28, nr 105. Hammerska Samlingen 1906, katalognummer 309