BYRÅ, senbarock, 1700-tal.
Troligen ek. Konturerad front. 3 lådor. Bredd 107, djup 58, höjd 80cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Sprickor, bland annat längsgående spricka i skiva. Glipa i bakstycke. Kompletterad, ifyllning. Sliten ytbehandling. Beslag saknas.
Författaren Per Anders Fogelström.