Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

SALONGSMÖBEL, 6 delar, chippendalestil, Svängsta Stilmöbler, 1900-talets första hälft.

Fanerade med bonad björk. Plakettmärkt AB Södra Snickeri & Möbelfabriken, Svängsta. Soffa, 2 fåtöljer, 2 stolar samt bord. Lösa plymåer. Soffans längd 185 cm. Bordet Längd 105. Bredd 62. Höjd 62 cm.

Ett ben lagat. Repor och märken. Klädsel med slitage och några fläckar.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed