SKRIVBYRÅ, empire, 1800-talets början.
Mahognyfanér. Flankerande kolonner, fyra lådor vara av den översta med bakomliggande skrivinredning. Bronserade beslag. Bredd 110, djup 54, höjd 93 cm.
Fanérskador. Skrivklaffen något sned i fäste. Smärre skador och slitage.