BORDSPENDYL, omkring 1900.

BORDSPENDYL, omkring 1900.

Förgylld metall. Bas utgörs av bladformationer. Figur med sköldpadda. Vit urtavla med romerska siffror. Bredd 35, höjd 20cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Bruksslitage. Krackelerad urtavla, skadad urtavla. Glas till urtavla och bakstycke saknas. Bränningssprickor.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed