Svärtat trä, listverk och beslag av mässing, dörr, utskjutande krön med äggstavsdekor. Bredd 100, djup 39, höjd 106 cm.
Lösa delar, fanérnagg. Ytslitage. Smärre sprickor. Nyckel saknas. Keys missing.