GUSTAV VASAS BIBEL, THET ÄR, ALL THEN HELGHA SCRIFFT, PÅ SWENSKO. Richolff, Uppsala 1540-41.

Rikt illustrerad med träsnitt. Lemberger, Georg, ca 1490-ca1540, Cranach, Lucas, d.ä., 1472-1553.
Originalband i helskinn över träpärmar.

Ställvis hårt slitage, skador, fläckar, försättsbladen saknas till både Gamla- och Nya Testamentet, efter Titusbrevet saknas samtliga sidor. Ett bokspänne saknas liksom samtliga beslag utom ett. Ej fullständigt genomgången.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed