Boett med rikt ornamenterad stråldekor, innerboett i metall, vitemaljerad urtavla med romerska siffror, slipat glas. Diameter 45mm.
Urtavla med nagg kl7, liten tavla med anlöpning. Slitage, ej funktionstestad.