FÄLLBORD, ett par, empire, 1800-talets första hälft.
Fanerade. Ovala med glasskiva, underliggande broderi på tyg med dekor av växter. Tredelad fot. Längd 45, bredd 6, höjd 75 cm.
Kompletterade. Skador och sprickor.