FÅTÖLJER, ett par, empire, 1800-talets första hälft.
Stomme i fanerat trä. Lätt svängda sabelben. Klädd sits och rygg.
Slitage. Lagningar. Något torkad stoppning. Mindre spricka. En med förstärkning.