KLAFFBORD, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Björkfanér, skivan med två klaffar, rand med inlagd intarsia, två lådor i sargen, rombformade nyckelskyltar av mässing, svärtat pelarben på fyrpassformad fotplatta, fyra svärtade kulfötter. Längd 88-143, bredd 76, höjd 74 cm.
Slitage, fanérskador med delvis bortfallen intarsia, repor, smärre sprickor, fläckar. En låda låst. Nycklar saknas.