HANDSPEGEL, nefrit och silver, Kina, 1900-talets mitt.

Oval spegel med bakstycke skutet i nefrit i form av allegorisk scen. Handtag i form av bältesspänne samt i silvret driven dekor i form av blommor och fladdermöss. Längd 24,5 cm.

Spegelglaset med skada. Smärre bucklor, ytsmuts.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed