VÄGGUR, sengustaviansk, urmakare Robert Engström, Stockholm, (1864-1926).

Skuren och förgylld dekor. Genombtutet krön med medaljong av Gustav III omslutet av lagerblad och blommor. Emaljurtavla med latinska siffror, omsluten av lagerblad, följt av en fris med vågband. Avslutande kotte med girlanger. Höjd ca 60 cm.

Slitage. Skador. Vissa lösa delar. Anlöpningar. Stötskador. Färgbortfall. Ej funktionstestad.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed