BORD, rokoko, 1700-talets slut.
Rektangulär form med rundade kanter, på svängda ben. Längd ca 108, bredd ca 67, höjd ca 74 cm.
Slitage, repor och stötskador. Torrsprickor. Renoverad och kompletterad.