Segelbåt under unionsflagg bärande Oscar I monogram. Sällskapet i båten föreställer troligen kung Oscar I och drottning Josefina. 66,5 x 98,5 cm.
Troligen dubblerad duk. Smärre slitage.Krackelyr.Ytsmuts. Färgbortfall.