Meissen

(Germany, 1710-)
Meissen
(Germany, 1710-)

SERVISDELAR, 14 st, porslin, Meissen, 1900-tal.

Lökmönster i blått. Bestående av kakfat på fot, höjd 24 cm, vas med hänklar, höjd 25 cm, kaffekanna, höjd 22 cm, vas, höjd 18 cm, 2 st tekoppar med fat, 3 st kaffekoppar med fat, cremekopp med lock, höjd 9 cm, bricka med hänklar 41 x 41 cm, uppläggningsfat ovalt 46 cm, snäckformade skålar längd 8-11 cm.

Hela servisen är i gott skick med obetydligt slitage förutom, cremekopp med nagg på knoppen, stort serveringsfat med stor lagning och 2:a sortering, små snäckformade skålar 2:a sortering.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.