MATGRUPP, 11 delar, jugend, 1900-talets början.
Ek. Bord och 10 stolar. Stol med skuren dekor av äpplen och grenverk. Lös stoppad sits. Spjälad rygg. Bord med 2 utdragbara skivor. Bordets längd 130, total längd 240. Bredd 108. Höjd 79 cm.
Bordet med senare lackad skiva. Skivan med smärre fanerskador. Repor och märken. Några stolar instabila. Klädsel med slitage. En stol med lagning på ben.