PENDYL med tazza, empire, omkring 1800-talets mitt.
Svart sten med förgylld mässing dekor. Urtavla i vit emalj med svarta romerska siffror. Höjd ca 34 cm. Pendyl och nyckel finns.
Bruksslitage. Ej funktionstestad.