TAKAMPEL, empire, 1800-talets första hälft. Höjd ca 70cm.
Patinerad metall, ljushållare i form av flammor, 3 ljushållare.
Bruksslitage. Renoverad och kompletterad, bland annat senare kotteknopp och dragen el. Ljusmanschetter saknas.