Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

Meissen

(Germany, 1710-)
Meissen
(Germany, 1710-)

SERVISPORSLIN, 37 delar, porslin, Meissen, 1900-talets andra hälft.

Dekor av bladverk i gröna toner. Förgyllt brätte. 9 mattallrikar, 9 djupa tallrikar, 8 entrétallrikar, 2 terriner med lock, 2 kaffekoppar med fat, 2 stekfat samt 5 serveringsskålar. Mattallrikarnas diameter 25 cm. Stekfatens längd 36 och 42 cm.

Bruksslitage. Ett kaffefat med lagning.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.