SKÅLAR, 2 st samt FAT, 2 st, porslin, Kina, Ming 1400-/1500-tal.

Underglasyr blå dekor med åskviggar och bladverk, en med Tibetanska tecken. Diameter 13 - 14,5 cm. Skålarnas höjd 6,5 och 7 cm.

Repor. Något krackelerade. Glasyrmistor.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed