Kaffekanna, gräddkanna och sockerskål. Hamrad yta, uppsvängda handtag. Höjd 5,5-14,5 cm. Oval bricka med tyska stämplar, längd 24 cm.
Slitage. Kaffekannan med buckla på handtag. Brickan ej ursprungligen sammanhörande.