JOHANNES MESSENIUS, "Scondia illustrata", I-X, Stockholm 1700-03.

Troligen samtida helband av skinn, med upphöjda ryggbind och präglad förgylld ryggdekor.

Slitage, fläckar, skador på bokbandet, smärre skada på bindningen, främre pärm har varit lös och är nu fastsatt med klisterremsor, ej fullständigt genomgången.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed