RESESCHATULL, 1800-tal, troligen England.

Schatull i troligen lackad valnötsfanér med dekor av pärlemo. Invändigt fodrat med vinröd sammet, spegel i lock, dosor, flaconger samt etuier av glas med lock av metall. Redskap med skaft av pärlemor. Nedtill låda. L 23,5 b 31, h 18,5. Nyckel finns.

Redskap saknas. Dosa saknas. Flacong saknas. Slitage. Repor. Fläckar. Nagg. Träbortfall. Ett beslag saknas.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.