Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

LJUSKRONA, empire, 1800-talets första hälft. Höjd ca 100cm

Stomme i förgylld mässing, förgyllda dekorelment. 8 ljusarmar. Behängd med olikformade prismor. Avslutande korgbotten, krönande plym.

Bruksslitage. Renoverad och kompletterad. Elektrifierad, ej funktionstestad. Nagg, alla prismor ej fästa, prismor saknas. Lösa delar medföljer. En skev ljusarm. Bristningar.

Auction closed
16 000 SEK
The auction is closed.