FICKUR, spindelur, 6st, bla märkta Norton och D.D. Neveren, London, omkring 1800.

Urtavla och verk märkt Norton, London, täckt verk med genombruten oro i form av fågel, med ytterboett. Urtavla och verk märkt White, London. Urtavla och verk märkt D.D. Neveren, London, med ytterboett. Verk märkt by N Lind London nr 6620 (verksam 1780-1825). 2 med urtavla märkta John Ward, en med verk märkt John Ward, Fore Street, London, nr. 8650. Diameter 55-67mm.

Urtavlor med kraftiga skador och lagningar. Slitage. Ej funktionstestade. Lösa glas, glas saknas. En där verk fastnat i boett. Nyckel saknas.

Auction closed
4 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?