SOFFA, empire, S:t Petersburg, Ryssland 1820-tal.

Ryggen med skuren solfjäder samt förgyllda metallbeslag. Armlän med dekor av stiliserade kommandostavar med avslutande S-voluter. Sabelben. Längd 205 cm, djup 86 cm, höjd 118 cm.

Slitage, skador, senare förstärkningar.

Literature

Snarlik soffa illustrerad i "Herrgårdar i Finland" andra bandet, Nyland II Egentliga Finland, Tervik sidan 15. Söderström & Co Förlagsaktiebolag i Helsingfors 1928.
Soffan är avbildad i salongen under drottning Lovisa Ulrikas porträtt.

More information

Sannolikt ritad av Vasili Stasov och tillverkad av Andrei Tour.

Auction closed
1 300 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed
 Hide
 Show more

Important Spring Sale 657

1040. A gold hair pin, Song dynasty (960-1279).
30 000 - 40 000 SEK
Bid History
26 000

Your Bid
Current bid:
26 000 SEK