KLÄDSKÅP, Jugend, Hedbloms möbelfabrik Hudiksvall 1900-talets början.
Rak form, dörr med bakomliggande hyllinredning samt i ovandelen spegelglas. Underliggande utdragslåda. Krönande snäckformation. Märkt. Längd ca 80, bredd ca 51,5, höjd ca 190 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och nagg/märken. Anlupet glas. Mindre renovering.