Målad. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under klaff. Kannelerade ben. Bredd 130. Djup 58. Höjd 130 cm.
Senare målning. Listverk med skador, delar saknas. Senare knoppar i skrivinredning. Senare beslag. Några beslag saknas. Slitage. Torrsprickor. Nyckel saknas.