Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

Gefle Porslinsfabrik

(Sweden, Startade sin verksamhet omkring 1800-talets mitt)
Gefle Porslinsfabrik

TEBORD, fajans, Trost, Gefle, 1949.

Skiva av fajans. Målad blomsterdekor. Ställning av mahogny. Beslag- och fotavslutningar av mässing. Trost 1949. Brännstämplat CAH. Längd 73. Bredd 2. Höjd 76 cm.

Slitage. Några fläckar. Krackelyr. Repor och märken.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed