Stomme i mörkbetsat trä, på runda fötter med emaljerad urtavla. Välvt krön med solfjädersformation samt sidor flankerade av pelare i sten. Dekor och pendel i gulmetall. Höjd 50 cm.
Slitage. Skador, sprickor och anlöpningar. Färgbortfall samt mindre bortfall. Dekor element saknas. Två fötter lösa. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.