GOLVUR, John Garthy, Aberdeen, sent 1700-tal.

Fanerat med mahogny. Skuren dekor. Uppsvängt krön. Dekorelement och beslag av mässing. Urtavla av mässing, märkt John Garthy, Aberdeen. Lod och pendel finns. Höjd 236 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestat. Repor och märken. Slitage. Sprickor. Något maskstunget. Dörr något löst vid ett gångjärn. Glas i gavel med spricka. Del av listverk saknas.

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed