Lös konturerad stenskiva, två lådor med mässingbeslag på svängda ben. Dekor på framstycke och ben. Bredd ca 83, djup 43, höjd 71 cm.
Slitage. Repor på stenskiva. Nyckel saknas. Keys missing.