Valnöt och valnötsrot. Spegel med rikligt skuret krön. 3 dörrar med bakomliggande hyllplan. 3 lådor. Bredd 143. Djup 50. Höjd 176 cm. Nyckel finns.
2 dörrar låsta. Slitage. Repor och märken. Spegelglas med spricka. Rök-/brandskadat. 1 löst ben medföljer.