PARTI BÖCKER, 6 st, om bla orientaliskt porslin, 1900-tal.

Svensk och engelsk text.
Charleston, Robert J. (red.), World ceramics: an illustrated history, Paul Hamlyn, London, 1968
Garner, Harry, Oriental blue and white, Faber and Faber, London, 1954
Gascoigne, Bamber, Kina: kejsare, dynastier och konstskatter, 2. tr., Bonnier, Stockholm, 1976[1974]
Hayashiya, Seizo & Hasebe, Gakuji, Chinese Ceramics, Tuttle, Rutland,1966
Jenyns Roger, Soame, Later Chinese porcelain: the Ch'ing dynasty (1644-1912), Faber, London, 1951
Willetts, William, Kinesisk konst: från stenålderskeramik till modern arkitektur, Forum, Stockholm, 1966

Slitage. Gulnade och blekta. Fläckar. Saknar troligen skyddspapper. En med namnskrift. Ej fullständigt genomgångna.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed