Snidat, förgyllt och bronserat fodral. Urhus flankerat av ymnighetshorn, krönande fruktkorg och nedtill lager- och blomsterfestoner med avslutande kotteknopp. Vitlackerad urtavla märkt "Hans Wessman Stockholm". Höjd 92 cm.
Små skador, glaset sprucket.