SKÄNK, art déco, 1900-talets första hälft.
Fanérad med bl.a. björk. Front med intarsia. Två lådor och ett fack med bakomliggande hyllplan. Skuren dekor i benställning. Bredd 113,5, djup 48,5, höjd 61 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Repor.