Carl H K Möller

(Denmark, 1845-1920)
Carl H K Möller
(Denmark, 1845-1920)

CARL H K MÖLLER, olja på duk, signerad och daterad 1895.

Vik längs Gudeå, Silkeborg med vassruggar, näckrosor och änder. 103 x 158 cm.

Ytsmuts, krackelyr, smärre färgbortfall och fläckar, litet tryckmärke.

Provenance

Gåva till fabrikör Johannes Hammer, Silkeborg från Silkeborg kommun, Danmark.

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed