Jewellery
505714

MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18k vitguld och silver, Belais, USA, Art Deco. Vikt 5 g.

Diameter ca 1,5 cm.

Bruksslitage.

More information

Bröderna Belais var bland de första att använda vitguld i smycken i USA. De var verksamma i slutet av 1800-talet och början av 1900-talet. De experimenterade med legeringar för vitt guld och presenterade sitt slutgiltiga resultat 1917 som de hade patent på tills slutet av 1920-talet.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed